Swego nie znacie cudze chwalicie
Dom Pracy Twórczej i Rozwoju Trzcin Resort Resort położony jest na pograniczu Warmii i Mazur na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego w dolinie rzeki Wel. Park wyróżnia się wysokim stopniem naturalności ekosystemów wodnych i torfowych, dużym udziałem chronionych i reliktowych gatunków flory oraz bogatą i interesującą fauną kręgowców, szczególnie ryb i ptaków. Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego istnieją 4 rezerwaty przyrody:
„Czapliniec Werski” ornitologiczny, kolonia czapli siwej w kompleksie leśnym k. wsi Wery. Położony na pofalowanym terenie, opadającym na południowy wschód. Lasy mają tu charakter boru mieszanego i grądu. Osobliwością florystyczną jest kokoryczka okółkowa – gatunek uznawany za górski.
„Bagno Koziana” ornitologiczny, kompleks bagien z udziałem torfowisk wysokich, miejsce lęgowe ptaków wodno – błotnych. Rosną tu rzadkie gatunki roślin torfowiskowych jak: rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, narecznica grzebieniasta, pływacz drobny i jeżogłówka najmniejsza.
„Ostrów Tarczyński” leśno-krajobrazowy, półwysep między jeziorami: Grądy i Tarczyńskim. Obejmuje fragmenty borów mieszanych, lasów grądowych i innych zbiorowisk roślinnych.
„Piekiełko” krajobrazowo – leśny. Obejmuje przełomowy odcinek rzeki Wel, gdzie występuje niemal górska rzeźba terenu. Rzeka ma tutaj duży spadek, wartki nurt, kamieniste dno i naturalnie kręte koryto. Wel jest miejscem tarła ryb łososiowatych. Na kamienistym dnie występuje krasnorost Hildenbrandia rivularis – wskaźnik czystych i dobrze natlenionych wód.
Najbliższa okolica to wiele atrakcji turystycznych i krajoznawczych, gdzie oprócz odpoczynku znajdziemy wiele śladów historii
Nowe Miasto Lubawskie – ok. 16 km, kościół parafialny św. Tomasza Apostoła gotycki 1325r.
Iława ok.40 km, stolica wodniaków, stylowe kamienice i pałacyki, Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w Europie.
Olsztynek – ok.67 km, urokliwe miasteczko a w nim: Dom Mrongowiusza, Mury Miejskie, Średniowieczny Zamek, Skansen 96 h, 68 obiektów dużej i małej architektury.
Ostróda – ok. 52 km, dawniej perła Prus Wschodnich, otoczona dziewięcioma jeziorami szlak dla Statków
na trawie w Kanale Ostródzko-Elbląskim.
Golub-Dobrzyń – ok. 65 km. Zamek wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1296-1310. Od 1454 roku stał się siedzibą starostów królewskich.
Grunwald – ok. 40 km, perła rejonu ze słynnymi polami grunwaldzkimi, ruinami kaplicy z 1411r.
Karnity – ok. 80 km, neogotycki zamek otoczony trzema jeziorami i 17 hektarowym parkiem.
Wzgórza Dylewskie – ok.40 km, góry na Mazurach, 312 m.n.p.m. najwyższy punkt parku.
Kamionka – ok.25km, wieś nad jeziorem Salim. Tu znajduje się jeden z trzech funkcjonujących na świecie ośrodków szkoleniowych dla kapitanów i pilotów statków.
W czasie pobytu rekomendujemy: (prosimy pytać o koszt i dostępność) Spływy kajakowe Welem i Drwęcą* Loty balonem nad okolicą lub podnoszenia balonem na linie (z pilotem) Nordic Walking – forma …
W stylowej jadalni pensjonatu, można dobrze zjeść i odpocząć. Nasi Goście wracają wielokrotnie do nas na Mazury, przyciągani wspomnieniem domowych zapachów, jak u babci i mamy, aby w gronie rodziny …